Walka z insektami i innymi szkodnikami

Jedynym skutecznym sposobem przeciwko insektom i innym szkodnikom jest czystość podłogi, częsta zmiana słomy w siennikach, częste wietrzenie i trzepanie pościeli, staranne uprzątanie wszystkich odpadków jadalnych. Musimy również pamiętać, że szpary i inne otwory w ścianach lub podłoże sprzyjają rozwojowi insektów i szkodników.

Pluskwy kryją się w małych szparkach w ścianie, pod futrynami, w łóżkach, na ścianach pod obrazami i ramach obrazków i luster. Tępimy je proszkiem trującym owady – Azotoxem. Nie zawsze proszek można nasypać do wszystkich szczelinek, gdzie się kryją pluskwy. Toteż podczas wietrzenia pościeli dobrze jest wynieść łóżka na podwórze i jeżeli są z drzewa surowego bez forniru, wypatrzyć wrzącą wodą szpary i zgięcia.

Łóżka fornirowane lub politurowane mogą przez polewanie wrzątkiem ulec zniszczeniu. W takim wypadku skutecznym środkiem jest nafta labo Azotox w płynie, które napuszczamy w szpary za pomocą pędzelka z piór lub włosia. Pluskwy gnieżdżące się w materacach i tapczanach wytępimy przez kilkakrotnie wysypanie Azotoxem w proszku.

Karaluchy i prusaki najczęściej gnieżdżą się w szparach, szczelinach lub pod podłogą. Trzeba więc zalepić cementem dziury i szczeliny przy ścianach, podłogach i progach, a wieczorem kuchnię dobrze zamiatać, aby nie pozostawały resztki pożywienia na podłodze.

Jeżeli mimo tych starań karaluchy utrzymują się nadal w mieszkaniu, należy na noc nasypywać do szpar w podłodze Azotoxu w proszku albo boraksu zmieszanego z cukrem.